Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je pátek, 26 dubna 2024
Celkem je zde 235 lidí (3 přihlášení)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: Doom1n
Uživatelů dnes: 1
Uživatelů včera: 0
Uživatelů celkem: 48 421
Online návštěvníků
Návštěvníků: 232
Uživatelů: 3
Celkem: 235

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

quattro

 

Poslední úprava: pondělí, říj 31, 2011 9:40 od Kriznik | Zobrazeno: 84 041x

Stálý pohon všech kol (quattro)
quattro je pernamentní pohon všech kol (AWD ), užívaný v modelech automobilky Audi. Poprvé bylo quattro představeno v roce 1980 na automobilové výstavě v Ženevě u modelu Audi Quattro a od té doby bylo používáno prakticky ve všech modelových řadách, které Audi produkovalo.

Historie
Projekt quattro začal, když se hlavní konstruktér Audi Jorg Bensinger vrátil ze skandinávie, kde byl testován robusní automobil pro německou armádu jménem Iltis. To jak se automobil choval na sněhu a ledu bylo podnětem i pro Dr. Ferdinanda Piëcha, který je dnes ředitelem Volkswagen Group. V březnu 1977 byla dosluhující Audi 80 sedan (A1) vybavena pro účely vývoje systémem pohonu všech kol z Iltisu. Půl roku na to se začala psát soudobá historie quattro.
Test ohněm přišel v lednu 1978, kdy vedoucí prodeje Dr. Werner Schmidt a vedoucí marketingu Edgar von Schenck byli pozváni na nejstrmější evropskou horskou cestu Turracher Höhe v Rakousku (sklon až 23 procent). Originální protoyp A1 předvedl "trestuhodnou" demonstraci - na obyčejných letních pneumatikách bez sněhových řetězů. Hlavní inženýr VW Dr. Ernst Fiala schválil plán pro produkci konceptu quattro v roce 1978 s druhým prototypem (A2) vyrobeným krátce poté, třetí a poslední verze Audi 80 sedan-quattro byla zkonstruována začátkem roku 1979. První sériově vyráběné quattro bylo odhaleno na novinářském dnu na autosalonu Ženeve Auto Show v Pondělí 6tého Března 1980. Zbytek příběhu je to co historie označuje jako jedno z významných úspěchů v automobilovém světě.


Podélný systém quattro
V originálním quattru byl motor a převodovka situovány podélně. Síla byla přenášena přes převodovku do mechanického středového diferenciál u, který sílu rozděloval mezi přední a zadní nápravu

V roce 1987, přišel Torsen (torque-sensing (volně přeloženo jako "reagující na točivý moment") středový diferenciál namísto manuálně spínatelného, který dovoloval rozložit sílu na jednotlivé osy dle jízdních podmínek. Při ideálnách podmínkách (tzn. přilnavost je stejná na přední i zadní nápravě) je síla motor rozdělena mezi přední a zadní nápravu (50/50 v mnoha, ale né ve všech verzích). V extrémních podmínkách (tzn. přilnavost je rozdílná), maximálně 66-80% (v závislosti na převodovce a modelu) síly motor může být přesměrováno na přední nebo zadní nápravu. Mechanická povaha Torsen u pomáhá předcházet prokluzování kol, které nastává při rozkládání síly motoru na nápravu, která má větší přilnavost. V porovnání s Haldex y a elektronicky ovládanými diferenciály, používané ostatními systémy pohonu všech kol, fungují tyto systémy AŽ problém nastane, ale nepředchází mu. Výhoda je cítit také při akceleraci v zatáčení, jelikož přenos síly mezi nápravami je pozvolnější, snižuje se tím šance ke smyku

quattro založené na Torsenu poskytuje další výhodu, opačnou k rozdělování síly na kola: brždění motorem. Spomalujete-li motorem, výsledkem je že zátěž na přední a zadní kola je vyrovnaný díky Torsenu stějně jako při rozkládání sil při akceleraci - mechanicky. To umožňuje rozložit brzdnou sílu motoru na všechna čtyři kola. Vozidlo vybavené Torsenem může mnohem stabilněji projíždět rychlé zatáčky při spomalování s menším rizikem smyku v důsledku ztráty přilnavosti na přední nebo zadní nápravě.

dodatečné tento systém obrovsky zmenšuje sílu která působí na volant v opačném směru díky stejné vzdálenosti hřídele řízení na přední ose. Nicméně tento systém má samozřejmě nějaké omezení. S rozložením motor-převodovka podélně vzniká nutnost ponunout přední nápravu za motor, což vede k obecné kritice Audi: těžký předek. Jinými slovy, ideální rozložení váhy 50/50, které je uctívaný snad všemi automobilovými nadšenci, není možné. Před nedávnem byl středovým diferenciál přizpůsoben na 40/60 při normálním provozu, což činí jízdu pocitově blíže k vozům se zadním náhonem. Tato změna byla prvně uvedena v modelu Audi RS4 2006 a krátce poté i u Audi Q7 . V budoucnu se počítá, že všechny další modely budou mít takto nastaven poměr sil pro standardní podmínky. Přenos sil mezi levým a pravým kolem zajišťuje v quattru několik kombinací s otevřeným, samosvorným nebo eventuelně elektronicky spínaným diferenciálem.


Příčný systém quattro

V některých současných modelech vybavených systémem quattro se používá příčné uložení motoru a převodovky (např. Audi TT a Audi A3 ), síla motoru je primárně přenášena na přední nápravu. V důsledku toho nejsou tyto vozy, které se pyšní znakem quattro, vybaveny pohonem všech kol jaký nabízí opravdový systém quattro. Haldex elektrohydraulická středová spojka s omezenou svorností (tzn. ne diferenciál v pravém slova smyslu), může přesměrovat až 50% síly motoru na zadní nápravu dle podmínek. Rozdělování síly mezi levým a pravým kolem zajišťují elektronicky řízené diferenciály s omezenou svorností. Stejný systém je k dispozici u automobilek Volkswage, Seat a Škoda. Vyjímku tvoří Volkswagen Passat B5, který používá systém Torsen

Výhoda systému Haldex-quattro je v nižší spotřebě paliva, díky odpojené zadní nápravě v normálních podmínkách, taktéž poloha středového "diferenciálu" více napomáhá rozložení váhy blíže k 50/50.
Nevýhodou je spínání zadní nápravy až v době problému, taktéž při brzdění motorem funguje pouze přední náprava a zadní se veze atp.


Generace QUATTRO:

generace I:

kde:

1981 do 1987 v Audi Quattro turbo coupe, Audi 80 B2 (1978-1987), Audi 100 , Audi 200 (1983-1992), Audi 4000 , Audi 5000
co:
Stálý pohon všech kol.
Otevřený středový diferenciál , manuálně uzavíratelný. ¹
Otevřený zadní diferenciál, manuálně uzavíratelný. ¹
Otevřený přední diferenciál, neuzavíratelný.
¹ - ABS odpojeno při uzávěrce.

jak:

Když jsou dva diferenciály uzavřeny, až 100% točivého momentu může být transferováno na jakoukoli osu. Auto se nehne pokud jedno přední a obě zadní kola ztratí trakci.


+:
opravdové bytelné 4x4, velmi dobré pro off-road.
-: ne příliš dobré pro každodenní používání.


generace II:

kde:

od roku 1988 na starších generacích Audi C3 a Audi Quattro turbo coupe až do konce produkce a nové generace B3 (1989-1992) Audi 80/90 Quattro, B4 platform (1992-1995) Audi 80, Coupe Quattro, Audi S2 B3/B4, Audi RS2 , (1991-1997) Audi 100 Quattro, Audi S4 , novější C4 (1995-1998) Audi A6 /Audi S6 .

co:

Stálý poho všech kol.
Torsen středový diferenciál , 50/50 rozdělení, automatická uzávěrka až do 80% točivého momentu pro jakoukoli nápravu.
Otevřený zadní diferenciál, manuálně uzavíratelný. ¹
Otevřený přední diferenciál, neuzavíratelný.
¹ - ABS odpojeno při uzávěrce, automaticky se odemyká od rychlosti 25 km/h

jak:

Pokud je zadní diferenciál manuálně uzavřen, auto se nepohne pokud jedno přední a obě zadní kola ztratí trakci, ovšem pouze pokud jsou všechny kola na zemi.
Pozn. díky konstrukci Torsen u (TORque SENsing), pokud není na jedné z náprav točivý moment Torsen funguje jako otevřený diferenciál tzn. pokud jedno přední kolo bude zdviženo do vzduchu, Tosen se neuzavře a veškerá síla se bude přenášet do zdviženého kola a auto se nepohne.


+:
Stálý pohon kol v jakých-koli podmínkách s automatickým rozkladem točivého momentu předek/zadek, manuální uzávěrka zadního diferenciálu je potřebná pouze v minimu případů.
-: Pokud se jedno přední kolo dostane do vzduchu, stálý pohon nebude fungovat.


generace III:

kde:

Audi V8 od roku 1990.

co:

Stálý pohon všech kol
V8 motor s automatickou převodovkou:
- Planetové převody uprostřed s elektonicky kontrolovanou několika vrstvou uzavíratelnou spojkou
- Zadní Torsen diferenciál .
- Otevřený přední diferenciál.
V8 motor s manuální převodovkou:
- Sředový Torsen diferenciál.
- Zadní Torsen diferenciál.
- Otevřený přední diferenciál.

jak:

Auto nebude schopné pohybu pokud jedno přední a obě zadní kola ztratí trakci. Efekt Torsenu se neprojeví u modelu s automatickou převodovkou. Pokud přední náprava ztratí trakci spojka se automaticky uzavře a 100% točivého momentu jde na zadní nápravu.


+:
Stálý pohon všech kol v jakých-koli podmínkách, žádné zásahy řidiče nejsou potřeba.
-: žádné důležité nedostatky.


generace IV:

kde:

od roku 1996 v Audi A4 / Audi S4 , Audi A6 / Audi S6 , Audi A8 / Audi S8 . Také v VW Passat B5 4motion . Manuální uzávěrka byla nahrazena elektronickou uzávěrkou (EDS ). EDS pracuje do rychlosti 40 km/h (25 mph), na výkonějších modelech Audi S4 / Audi S6 / Audi S8 - až do 80 km/h. Jako doplňek k EDS , Audi A8 / Audi S8 omezuje otáčky motoru pokud dojde k přílišnému protáčení kol.

co:

Stálý pohon všech kol.
Středový Torsen diferenciál , 50/50 rozdělení, automatické uzavírání až do 80% točivého momentu na jakoukoli nápravu. Některé současné vozidla mají rozdělení 40/60 předek/zadek
Otevřený zadní diferenciál, Elektronická uzávěrka (EDS ).
Otevřený přední diferenciál, Elektronická uzávěrka (EDS ).

jak:

Skvělý pohon všech kol na silnici. V podmínkách "on-road" musí ztratit všechna čtyři kola trakti aby se auto nehnulo. Torsen efekt s jedním kolem ve vzduchu nenastane, protože zasáhne EDS a Torsen transferuje točivý moment na zadní nápravu. V podmínkých "off-road" (kola ve vzduchu nebo překážky) auto se nehne pokud jedno přední a jedno zadní kolo ztratí trakci. Důsledek tohoto chování je, že EDS není náhrada za manuální uzávěrku diferenciálu a není tedy schopna přenést dostatek točivého momentu na další kolo.


+:
Stálý pohon všech kol v jakých-koli podmínkách, žádné zásahy řidiče nejsou potřeba.
-: žádné důležité nedostatky


quattro, které není quattro (Haldex )

kde:

od roku 1998 se quattro stalo obchodní známkou a již neznamená systém pohonu všech kol s diferenciálem Torsen . Automobily s motorem napříč (Audi A3 / Audi S3 quattro, Audi TT quattro) jsou vybaveny automatickým pohonem všech kol Haldex . Stejný typ pohonu používá VW Golf/Bora/Jetta 4motion (IV 1998-2005, V 2003-), VW Sharan 4motion (2001-) a ostatní automobily Volkswagen AG s motorem napříč - Seat a Škoda.

co:

Automatický systém pohonu všech kol
Haldex několikavrstvá spojka s elektronickou kontrolou chovající se jako středový diferenciál.
Otevřený zadní diferenciál, EDS v některých modelech.
Otevřený přední diferenciál, EDS .

jak:

Obyčejné auto s náhonem na předek v normálních podmínkách. Pokud nastane prokluzování, Haldex spojka se uzavře a až 100% točivého momentu je přenášeno na zadní nápravu. Haldex spojka nabízí okamžitou aktivace - uzavírá se jakmile se jedna osa otáči o 1/8 otáčky rychleji než druhá. Přední kola jen 1/4 otáčky předtím než je aktivován AWD . Spolu s EDL na předních kolech, se auto nepohne pokud obě přední a jedno zadní kolo ztratí trakci..
Haldex systom je více reakční než preventivní systém, Torsen funguje stále i v normálních podmínkách a tím předchází smyku ještě dříve než by nastal, zatímco Haldex lépe rozkládá moment při smyku a tím pomáhá při nápravě. Elektronická kontrolní jednotka u Haldexu odpojuje spojku jakmile jsou aktivovány brzdy, aby pomohla ABS ke správné funkci, také odpojuje spojku pokud je zatažena ruční brzda a tím dovoluje otočky za pomocí ruční brzdy.


+:
Zmíněné menší nároky na palivo, rychlá reakce, žádné zásahy řidiče.
-: Stálý pohon všech kol je lepší. Někdo říká, že systém Haldex je méně předvídatelný při zatáčení na sněhu než quattro. Někdo říká, že tento systém není špatný jen rozdílný.


témata: Haldex , 4motion , EDS , Torsen

související témata v diskusním fóru:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email