Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je čtvrtek, 25 dubna 2024
Celkem je zde 248 lidí (2 přihlášení)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: JPokorny1
Uživatelů dnes: 0
Uživatelů včera: 2
Uživatelů celkem: 48 424
Online návštěvníků
Návštěvníků: 246
Uživatelů: 2
Celkem: 248

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Turbodmychadlo

 

Poslední úprava: středa, úno 27, 2008 1:35 od Kriznik | Zobrazeno: 13 128x
Turbodmychadlo

Turbokompresory poháněné výfukovými plyny jsou nejčastěji používané typy kompresorů v automobilovém průmyslu.
Způsob fungování: Kolo turbiny využívá energie výfukových plynů a pohání lopatkové kolo kompresoru umístěné na stejné hřídeli (ovšem v proudu přiváděného vzduchu). Ten stlačuje nasávaný čerstvý vzduch a tlačí jej do válců. V důsledku toho má motor k dispozici více vzduchu pro spalování směsi. V porovnání s nepřeplňovanými motory má turbomotor při stejném zdvihovém objemu vyšší výkon, točivý moment i účinnost. Nejvýkonnější motory Audi mají dokonce dva kompresory, tzv. biturbo systém.
Dříve byl hlavním argumentem pro montáž turbokompresorů vyšší výkon, dnes to je v první řadě hospodárnost a snížení emisí. U vznětových motorů se dnes používají kompresory s měnitelnou geometrií lopatek rozváděcího kola, které reagují na zatížení motoru. Jde o takzvané kompresory s variabilní geometrií (VTG ).


Bi-Turbo

Předpona "bi" pochází z latiny a znamená dvě. Výraz "biturbo" naznačuje, že ve voze jsou namontovány dva turbokompresory ve výfukovém systému (vždy jeden pro každou řadu válců). Tato koncepce přináší vyšší točivý moment v nízkých otáčkách, vyšší výkon ve vysokých otáčkách a bezprostřednější reakce motoru. Audi využívá těchto výhod např. u Audi RS6 a u svých sportovních vozů (Audi R8).

 

 

Twin-turbo

Dvě jednostupňová různě velká turbodmychadla řazená do série. Pro dosažení co nejvyšší účinnosti motoru s vysokým stupněm přeplňování je třeba na straně turbíny co nejlépe využít energii výfukových plynů a na straně dmychadla co nejvíce snížit práci, potřebnou na stlačení plnícího vzduchu. Ke zvýšení účinnosti se používá rozdělení komprese a expanze do dvou stupňů. Realizace dvoustupňového provedení v jednom turbodmychadle je z konstrukčních a montážních důvodů obtížné a nákladné. Používá se proto dvou jednostupňových, různě velkých turbodmychadel řazených do série.


viz také: LPT , VTG , Kompresor , Wastegate , VST

 


související témata v diskusním fóru:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email