Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je středa, 29 kvě 2024
Celkem je zde 311 lidí (6 přihlášených)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: fas
Uživatelů dnes: 0
Uživatelů včera: 1
Uživatelů celkem: 48 460
Online návštěvníků
Návštěvníků: 305
Uživatelů: 6
Celkem: 311

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Tempomat

 

Poslední úprava: pátek, čvn 11, 2008 9:15 od Kriznik | Zobrazeno: 17 408x

Tempomat

Zařízení, které se samo postará o udržování konstantní rychlosti, kterou navolí řidič. Systém byl vyvinut zejména pro využití na dálnicích a v současnosti se objevuje již i u motocyklů. Jeho funkce se automaticky stornuje při sešlápnutí brzdového pedálu, případně vlastním vypnutím jeho funkce.

Adaptivní tempomat

Adaptivní tempomat je sofistikované zařízení pro regulaci rychlosti, které v určitých mezích automaticky zajišťuje bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel. Systém, který se dodává pro nové Audi A8 , měří speciálním radarovým senzorem odstup od vpředu jedoucího vozidla. Je-li vzdálenost příliš malá, ubere systém přiměřeně plyn a sníží rychlost, případně automaticky přibrzdí, takže vzdálenost mezi vozidly zvětší až o 25 %. Jakmile je prostor před vozem zase volný, zrychlí adaptivní tempomat Audi A8 znovu na předchozí navolenou rychlost. Pokud by při brzdění automatická prodleva zvolená tempomatem nestačila, zazní ihned akustický signál, aby řidič mohl do dění sám zasáhnout. Vynikající vlastností adaptivního tempomatu je volitelná dynamika jízdy. Uživatel si může vybrat ze čtyř programů. Odstup 1 (sportovní), odstup 2 a 3 (standardní) a odstup 4 (komfortní). Program 1 udržuje malý odstup od vpředu jedoucího vozidla a jakmile se cesta uvolní, vůz opět dynamicky zrychlí na zvolenou cestovní rychlost. Tiptronic přitom dokáže přeřadit dolů až o dva rychlostní stupně. Programy odstupu 2 a 3 umožňují plynulou jízdu v kolonách. Program odstupu 4 se používá při jízdě na venkovských silnicích a při jízdě s přívěsem. I při zapnutém adaptivním tempomatu však za sledování rychlosti a vzdálenosti mezi vozidly odpovídá řidič. Tempomat nereaguje na stojící překážky a na protijedoucí vozidla. Nelze ho používat na úsecích s mnoha zatáčkami a při špatném počasí, jako je mlha, náledí nebo silný vítr.


viz také: EML

související témata v diskusním fóru:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email