Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je úterý, 20 února 2024
Celkem je zde 103 lidí (1 přihlášený)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: chozzze
Uživatelů dnes: 6
Uživatelů včera: 0
Uživatelů celkem: 48 319
Online návštěvníků
Návštěvníků: 102
Uživatelů: 1
Celkem: 103

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

TDI

 

Poslední úprava: úterý, pro 30, 2008 22:58 od Kriznik | Zobrazeno: 30 512x

Na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1989 představila firma Audi první vznětový motor na světě s přímým vstřikováním paliva a elektronickou regulací určený pro osobní vozy - to byl okamžik zrodu motoru TDI.

Turbo Direct Injection (TDI)

 

Audi má dlouholeté zkušenosti s technologií přímého vstřikování paliva TDI a je jejím průkopníkem už od roku 1989. TDI je v mnoha zemích registrovanou obchodní značkou společnosti Audi AG. U Audi označuje vozidla se vznětovými motory s přímým vstřikováním nafty do válců. TDI motory jsou velmi úsporné, mají malé emise škodlivin, jsou pozoruhodně vitální (vynikají především průběhem a velikostí točivého momentu) a velmi dobře využívají svůj výkon. Princip činnosti: Turbodmychadlo poháněné výfukovými plyny zásobuje motor čerstvým vzduchem a stará se tak o maximální možné plnění válců, resp. spalovacích prostorů. Přímo do nich je pak tryskou pod velmi vysokým tlakem vstřikována nafta. Účinné zakrytování motoru garantuje velmi tichý provoz motoru a jeho uložení v hydraulických pouzdrech zaručuje i klidný chod bez vibrací.


Po vynálezu vznětového motoru byly po desetiletí vyvíjeny různé systémy vstřikování nafty. Vznětový motor s přímým vstřikováním paliva do válců byl pro svoji hospodárnost používán nejprve pouze v užitkových vozidlech, protože první agregáty byly poměrně hlučné a neměly klidný běh naprázdno. Teprve když přímovstřikové motory zkultivovali konstruktéři společnosti Audi, staly se agregáty této koncepce použitelné také v sektoru osobních automobilů. Velký krok vpřed znamenal rok 1989, kdy automobilka Audi uvedla první turbodiesel s přímým vstřikováním: Tyto pohonné jednotky se svým výkonem vyrovnají zážehovým motorům, která ale naprosto deklasují svým točivým momentem.


TDI se vstřikováním „Common-rail “ a piezoelektrickými vstřikovači

Nejmodernější systémy přímého vstřikování „common-rail“ mají jediné vysokotlaké čerpadlo a po jednom trubkovém zásobníku tlakové nafty na každou řadu válců. Maximální vstřikovací tlak činí 1600 barů, což je o 250 barů více než u předchozích systémů „common-rail“. Piezoelektrické vstřikovače využívají nepatrných rozměrových změn krystalické struktury po zavedení elektrického proudu. Tyto nepatrné změny se převádějí na mechanický pohyb jehly vstřikovače. Výhodou piezoelektrických vstřikovačů je snížení hmotnosti pohybujících se částí (především jehly), a to z obvyklých 16 na pouhé 4 gramy. To umožňuje preciznější dávkování objemu vstřikovaného paliva i přesnější časování celého procesu, protože jehla piezoelektrických vstřikovačů se může pohybovat rychleji. Díky tomu lze zvyšovat počet vstřiků během jednoho pracovního cyklu motoru. Některé motory využívají až pěti samostatných vstřiků během jediného pracovního zdvihu pístu. Kromě hlavního vstřiku se využívá až dvou předvstřiků v nízkých otáčkách motoru a jednoho předvstřiku ve středních otáčkách. Naopak při otáčkách cca 2500 min-1 a maximálním zatížení motoru se využívá jednoho dodatečného vstřiku. Díky takto kontrolovanému vstřikování motor pracuje velmi hladce a vyniká i čistými spalinami.

 


témata: TDci , CDI , Common-rail , SDI , HDI , D4D , Vznětový motor , DPF
články: Výměna motoru V6 2.5TDI v praxi

související témata v diskusním fóru:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email