Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je středa, 24 dubna 2024
Celkem je zde 103 lidí (3 přihlášení)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: JPokorny1
Uživatelů dnes: 2
Uživatelů včera: 7
Uživatelů celkem: 48 424
Online návštěvníků
Návštěvníků: 100
Uživatelů: 3
Celkem: 103

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Haldex

 

Poslední úprava: středa, bře 18, 2009 15:40 od Kriznik | Zobrazeno: 47 965x

Pro modely s napříč uloženými motory přenášejícími výkon na všechna kola systémem quattro používá Audi mezinápravovou spojku Haldex®*. Tato spojka je naladěná speciálně pro toto schéma pohonu. Dokáže rozdělovat hnací síly variabilně na obě nápravy a zároveň zabraňuje vzniku nebezpečných sil v hřídelích při jízdě zatáčkami. Plní tedy stejnou úlohu jako diferenciál Torsen . Pro optimální rozdělování hnacích sil využívá spojka Haldex mnoho informací - například o otáčkách motoru, jeho aktuálním točivém momentu, rychlosti otáčení kol nebo činnosti protiblokovacího systému brzd (ABS ).

Pokud nastane prokluzování, Haldex spojka se uzavře a až 100% točivého momentu je přenášeno na zadní nápravu. Haldex spojka nabízí okamžitou aktivaci - uzavírá se jakmile se jedna osa otáčí o 1/8 otáčky rychleji než druhá. Přední kola jen 1/4 otáčky předtím než je aktivován AWD .
Spolu s EDL na předních kolech, se auto nepohne pokud obě přední a jedno zadní kolo ztratí trakci. Haldex systém je více reakční než preventivní systém, Torsen funguje stále i v normálních podmínkách a tím předchází smyku ještě dříve než by nastal, zatímco Haldex lépe rozkládá moment při smyku a tím pomáhá  nápravě. Elektronická kontrolní jednotka u Haldexu odpojuje spojku jakmile jsou aktivovány brzdy, aby pomohla ABS ke správné funkci, také odpojuje spojku pokud je zatažena ruční brzda a tím dovoluje otočky za pomocí ruční brzdy.

*Haldex je chráněná značka firmy Haldex AB, Ladskrona (Švédsko).


témata: quattro , Torsen

související témata v diskusním fóru:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email