Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je úterý, 20 února 2024
Celkem je zde 104 lidí (2 přihlášení)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: chozzze
Uživatelů dnes: 6
Uživatelů včera: 0
Uživatelů celkem: 48 319
Online návštěvníků
Návštěvníků: 102
Uživatelů: 2
Celkem: 104

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

ESP

 

Poslední úprava: sobota, úno 28, 2009 14:50 od Kriznik | Zobrazeno: 44 504x

Elektronický stabilizační systém (ESP)

V polovině března 1994 představil Daimler-Benz ve švédském Arjeplogu společně s firmou Bosch nově vyvinutý systém regulace jízdní dynamiky FDR. O rok (1995) později se tento systém objevil na trhu pod označením ESP

zvyšuje kontrolu nad vozidlem v mezních situacích dynamické jízdy. Snižuje nebezpečí vyjetí ze silnice a zlepšuje stabilitu vedení stopy. ESP rozpozná zvolený směr a reakci vozu. Pomocí brzd jednotlivých kol vyvolává stáčivé momenty, které pomáhají udržet vůz ve zvoleném směru jízdy. Během jízdy je program neustále aktivní a využívá systém ABS , elektronický dělič brzdných sil EBV , elektronickou závěru diferenciálu EDS a protiprokluzové zařízení ASR .
Pozor:
Ani ESP nedokáže překonat fyzikální zákonitosti. Pokud řidič možnosti podvozku a ESP nerespektuje, ESP nehodě nezabrání.

Jak funguje ESP

Elektronický systém stabilizace směru jízdy ESP snižuje nebezpečí smyku při jízdě do zatáčky a v extrémních situacích jako je náledí nebo mokrá vozovka udržuje vůz ve zvolené stopě.
Bezpečnost vozidla zvyšuje cíleným brzděním jednotlivých kol tak, že již při začínajícím smyku působí proti tomuto nechtěnému pohybu a řidiči zůstává zachována možnost vůz ovládat.
Při přetáčivém pohybu je korekce směru vozidla dosahována přibrzďováním předního kola na vnější straně zatáčky, při nedotáčivém pohybu brzdí zadní kolo na vnitřní straně zatáčky. Přídavným účinkem funkce ESP je snížení výkonu motoru, které vůz zpomaluje.

Stěrače brzd

Velmi zajímavou funkcí, integrovanou do systému ESP 8. generace, je udržování brzdových kotoučů a obložení v čistotě a suchu, tak, aby byly schopné v případě potřeby podávat okamžitě optimální výkony. Jestliže za jízdy v dešti řidič po dlouhou dobu nesešlápne brzdový pedál, brzdové destičky se v naprogramovaných intervalech samy lehce přitlačí ke kotoučům. Ty se tím rychle vysuší a dokážou i za mokra okamžitě a bez prodlevy účinně zpomalovat rozjetý vůz.


témata: TAS , TC , TCS , TRC , STC (Volvo), YRS

související témata v diskusním fóru:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email