Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je úterý, 19 března 2024
Celkem je zde 142 lidí (4 přihlášení)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: Janolle5462
Uživatelů dnes: 0
Uživatelů včera: 1
Uživatelů celkem: 48 370
Online návštěvníků
Návštěvníků: 138
Uživatelů: 4
Celkem: 142

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

EDS

 

Poslední úprava: pondělí, lis 09, 2009 20:55 od Kriznik | Zobrazeno: 68 763x

Elektronická závěra diferenciálu
(Elektonische-Differenzial-Sperre - EDS nebo také Electronic diferencial lock - EDL )

umožňuje stabilní a pohodlné rozjíždění na různě kvalitním povrchu vozovky. V momentě, kdy se některé z kol začne protáčet, EDS je cíleně přibrzdí a zajistí tak, že hnací síla se převede na kolo, které lépe zabírá. EDS snižuje opotřebení pneumatik a pracuje až do cca 40 km/h (Quattro : Až do 80 km/h). EDS je součástí elektronického stabilizačního systému ESP a protiprokluzového zařízení ASR .

Náhrada za manuálně uzavíratelný diferenciál, používaná cca od roku 1996-97 např. v modelu Audi A6/S6 C4. Nejedná se o uzávěrku v pravém slova smyslu, funguje tak, že detekuje prokluz kol z ABS aktivuje brzdy na kole, které se protáčí a tak se přenese točivý moment přes otevřený diferenciál na jiné kolo, které má více trakce.

EDS samočinně přibrzďuje protáčející se kolo hnací nápravy s cílem vyrovnat silový poměr na obou kolech. Řídicí jednotka pomocí snímačů systému ABS kontinuálně sleduje a vyhodnocuje otáčení hnacích kol. Pokud rozdíl hodnot odpovídá prokluzu kol, vyšle signál a systém ABS/EDS protáčející se kolo přibrzdí. Tím vyrovná momenty na obou kolech a výsledný účinek je podobný jako u mechanického uzávěru diferenciálu.

U poháněné nápravy s diferenciálem působí za předpokladu stejných adhezních poměrů mezi pneumatikou a kolem stejně velký krouticí moment MA. Pokud je tření mezi kolem a vozovkou dostatečné, kola přenesou na vozovku všechen hnaní moment. Každé kolo tedy přenáší 50% celkového hnacího momentu.

Pokud je na jedné straně vozovky více kluzký povrch, tedy povrch s nižší adhezí, určuje velikost přenášeného hnacího momentu kolo s nižším součinitelem tření. Nápravový diferenciál stále rozděluje hnací moment v poměru 50:50, a pokud jedno kolo nemůže přenést hnací moment, sníží se velikost přenášeného momentu na obou kolech současně. Dojde-li k překročení hranice přilnavosti na jednom kole, kolo se začíná protáčet.

Nyní začíná fungovat systém elektronické uzávěry diferenciálu. Protáčení kola s nižší adhezí ihned zaznamená řídicí jednotka ABS /EDS prostřednictvím snímače otáček. Řídicí jednotka ECU začne mírně přibrzďovat protáčející se kolo. Tím vyvolá brzdný moment MB, který pomůže dorovnat momentový poměr na nápravě. Díky tomuto brzdnému momentu může nyní kolo s vyšší adhezí přenášet větší sílu na vozovku a nedochází k prokluzu.



Předností EDS je nejvíce využito v zimním období, např. při rozjezdech s jedním kolem na zasněžené krajnici nebo při jízdě do stoupání s jednostranně kluzkou vozovkou.


témata: quattro , ASD , ETS , XDS
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email