Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je čtvrtek, 25 dubna 2024
Celkem je zde 196 lidí (3 přihlášení)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: JPokorny1
Uživatelů dnes: 0
Uživatelů včera: 2
Uživatelů celkem: 48 424
Online návštěvníků
Návštěvníků: 193
Uživatelů: 3
Celkem: 196

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

ABS

 

Poslední úprava: pátek, čvn 11, 2008 9:18 od Kriznik | Zobrazeno: 19 457x

Protiblokovací systém (ABS)

zabraňuje zablokování kol při brzdění. Přednost: Vůz zůstává i při silném brzdění stále ovladatelný a chová se stabilně. Řidič se tak snadněji vyhne překážce, aniž by musel brzdu uvolnit. Když ABS začne fungovat, pozná to řidič podle toho, že brzdový pedál začne lehce pulzovat. Protiblokovací systém je optimalizován Elektronickým děličem brzdné síly (EBV ).

Jedna poznámka k ABS: Na určitých druzích povrchu jako např. na štěrku nebo na vysoké vrstvě sněhu ležící na pevném podkladu může systém ABS způsobit, že se brzdná dráha nepatrně prodlouží.

Rozšířené označení protiblokovacích soustav brzd (z německého Antiblokiersysteme). Elektronicko-hydraulické regulátory brzdné síly zabraňují blokování kol při intenzivním brzdění zejména za nestejných či měnících se adhezních podmínek. Čidla na jednotlivých kolech měří jejich otáčky a až dvacetkrát za sekundu je signalizují počítači řídicí jednotky, který je analyzuje. Dosáhne-li se hranice blokování, řídicí jednotka omezí tlak v příslušné větvi brzdové soustavy, sníží tak brzdnou sílu a zamezí blokování. Vzápětí však čerpadlo soustavy brzdnou sílu opět zvýší až k hranici blokování. Tento cyklus se opakuje několikrát za sekundu a je dokonalejší obdobou přerušovaného brzdění vyvolávaného řidičem, působí však nezávisle na něm. ABS zvyšuje aktivní bezpečnost vozu, neboť zmenšuje nebezpečí smyku a umožňuje brzdit i v zatáčce.

První mechanická protiblokovací soustava Maxaret-Dunlop byla nejprve použita v r. 1962 u letadel a v r. 1965 v prototypu vozu Jensen FF, první elektronické ABS předvedly firmy ATE, Bosch, Knorr, Grau a Westinghouse v r. 1969.


témata: ASD , ASR , EPB , MSR , 4WAL , BBW , IDS

související témata v diskusním fóru:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email