Jste anonymní uživatel! Přihlásit se nebo Registrovat, Dnes je pátek, 19 dubna 2024
Celkem je zde 358 lidí (1 přihlášený)
Nyní online
Přihlásit se /Registrovat
Přezdívka:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište kód::

Informace o serveru
Nejnovější: MattyK99
Uživatelů dnes: 0
Uživatelů včera: 2
Uživatelů celkem: 48 413
Online návštěvníků
Návštěvníků: 357
Uživatelů: 1
Celkem: 358

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
AK allstar
AK allstar


Registrace: 5.6. 2010
Příspěvků: 14254 | Témat: 6753

02.01 2011 20:20


Íránské zápisky
Jaroslav Malý

Dne 30. 11. 2010 se v Olomouci konala cestopisná přednáška a promítání pana učitele L. Kalouse o jeho loňském měsíčním pobytu a putování po Íránu. Rádi bychom vám tímto zprostředkovali alespoň několik postřehů z jeho nesmírně zajímavého povídání.

Írán je jediná teokracie na světě; ateismus nechápou (každý čověk přece v něco věří!) a demokracii evropského typu nechtějí. Možná proto tam panují tak úžasné mezilidské vztahy. Íránci si váží svých rodičů i prarodičů, domovy důchodců u nich neexistují. Velice si cení historii, opatrují mnoho muzeí a náboženských památek, ale i překrásné velké botanické zahrady. Vstup bývá všude většinou zdarma a potkáte v nich jen málo lidí, často jste tam úplně sami... Íránci si váží i židovských památek a židů; rozhodně je nijak nepronásledují, vadí jim jen Izrael a sionismus. Židé jsou dokonce povinně (!) zastoupeni v íránském parlamentu.V úctě však mají i křesťany, takže v Íránu stojí vedle mešit a synagog i kostely. Naopak terčem velkých plakátů na veřejných budovách je politika Spojených států, ale ani s touto prezentací postoje vládních kruhů řadoví Íránci spíše nesouhlasí a pasivně ji trpí – asi tak, jako my předvolební letáky politických stran.

Íránci jsou vůbec velice mírumilovní a pohostinní lidé. Cizince mají ve velké úctě, ve frontách vás automaticky pouští dopředu a vždy vám někdo zaplatí MHD, v autobuse vás klidně pozvou k nim domů na oběd... Všude jsou kvalitní silnice, supermoderní klimatizované autobusy a terminály, samozřejmostí je i počítačová rezervace jízdenek. A při odjezdu se vám může stát, že od majitele vaší oblíbené restaurace dostanete třeba večeři zdarma...

Policii mají jen kvůli hlídání mravnosti; vandalismus, krádeže a zločinnost u nich neexistují, ani sprejeři, ani žádné odpadky, nikde nejsou žádní hlídači památek. Íránci jsou zkrátka velmi kultivovaní lidé, kteří si nesmírně váží i vzdělání. Např. školáci sice mají tři měsíce prázdnin, tyto však tráví knihovnách(!)...

Bydlení je sice i v Íránu drahé, ale žije se tam levně; jídlo, zboží, energie a benzín jsou laciné a

na každém rohu se samozřejmě prodává množství krásných levných perských koberců. Všude je spousta čajoven a kaváren, ale alkohol nikde neuvidíte, ba nesmíte ho mít ani doma. Zato marihuanu, hašiš i heroin potkáte všude běžně, Korán je totiž nezakazuje. Íránci však kupodivu umí vařit mnoho druhů piv, ale všechny pouze s 0,0 % alkoholu...

Doplnění editora

Autor připouští, že článek není vyvážený, a že vyznívá příliš optimisticky. Své postřehy sepsal narychlo pod vlivem přednášky, která ho oslovila. Uvědomuje si, že všude je chleba o dvou kůrkách, a že si íránskou společnost možná idealizuje. Tak ho, prosím, nekamenujte.
audiklub.cz
Zaregistrujte se nebo se Přihlašte do systému
audiklub.cz
Zaregistrujte se nebo se Přihlašte do systému


... protoze to zni tezko uveritelne, vzdy IRAN je zly, kouknul jsem se co na IRAN rika znama, ktera tam opravdu byla...

Postřehy z Íránu...

Běžná kriminalita v Íránu prakticky neexistuje. Podle Koránu totiž platí "oko za oko, zub za zub" a taky, že vinen je ten, kdo zavdal prvotní příčinu. Jelikož pragmatičtí šíité, k nimž patří naprostá většina obyvatel Íránu, dodržují Korán přesně, řídí se i těmito ustanoveními. V praxi to znamená, že když někdo dá někomu facku a ten mu jich pak vrátí deset, může za to ten, kdo začal. Když někdo přepadne se zbraní v ruce obchodníka a ten ho zabije, nikdo nemluví o použití nepřiměřené obrany.

Naproti tomu platí v zemi některé pro nás nepochopitelné zákony. Nejnápadnějším z nich je samozřejmě ten, podle kterého všechny ženy musí chodit zahaleny. V jiných sousedních zemích chodí zahaleny místní ženy, v Íránu se toto nařízení vztahuje i na cizinky. Největší problém přitom mají blondýnky - těm nesmí z šátku čouhat ani afina, což jsme poznali na vlastní kůži v jedné z místních restaurací, kdy nás její majitel přišel upozornit, že pohoršujeme ostatní zákazníky.

V Íránu mají ženy zakázáno zpívat, proto se do země pašují kazety íránských zpěvaček, žijících v exilu a ty si pak studenti mezi sebou pokoutně vyměňují.

Na pokoji jsme kromě obvyklého vyznačení směru k Mekce našli také modlitební kobereček a v něm zabalený kámen. Jak jsme se později dozvěděli, tak si tímto způsobem šíité zjednodušují obřad modlení, který jim přikazuje být hlavou v dotyku se zemí. Právě kámen tento kousek země nahrazuje.

Íránci nejsou Arabové - vzhledem se blíží spíše Indům a jsou velmi přívětiví. Když se s Vámi dá na ulici někdo do řeči, není to z toho důvodu, aby z Vás začal za chvíli jakýmkoliv způsobem vytahovat peníze, ale protože si chce prostě pokecat. Pokud si s ním navíc potřesete rukou nebo mu dovolíte, aby Vám poklepal po ramenou, on se stane pro kolemstojící váženým hrdinou.

Chcete-li si někoho vyfotografovat, je lépe se předem zeptat. To se týká především zahalených žen. Málokdy se ale stalo, že jsme byli odmítnuti. Spíš naopak - studentky na školních výletech houfně vytahovaly svoje foťáky a žádaly naše ženy o společné foto.

Íránská měna se jmenuje rijál a její kurz je katastrofální - za 100 dolarů dostanete téměř 800 000 rijálů. Největší bankovka má přitom hodnotu 10 000 rijálů, což je něco přes 1 dolar. Íránci si to proto běžně zjednodušují - automaticky škrtají nulu a cenu Vám řeknou přímo v tomanech, což je tím pádem 10 rijálů. Cizinci jsou z toho v prvních dnech pochopitelně zmatení, zvlášť když se nám dokonce v jedné restauraci stalo, že jsme dostali jídelní lístek, na němž byly ceny polévek a salátů uvedeny v rijálech a hlavní jídla v tomanech.

Každé jídlo sestává automaticky z několika chodů - první je jogurt, následuje salát a polévka. K tomu se přikusuje velice dobrý arabský chléb, přesněji řečeno placky, které mají různé tvary a protože dlouho nevydrží, je nejlepší si je dát tam, kde je přímo pečou ve vlastní peci. Hlavním chodem je kebab, tedy kuřecí nebo jehněčí maso, opečené na šavli. Pokud nemáte chuť na kebab, můžete si dát kebab. Vždycky je to velice chutné a za kompletní oběd nebo večeři zaplatíte maximálně 30 000 rijálů, což je 4 až 5 dolarů.

Voda je všude v Íránu pitná a většinou velice dobrá. Není tedy nutné podobě jako v jiných arabských nebo asijských zemích kupovat vodu balenou. Alkohol naproti tomu neseženete vůbec nikde, ani v těch nejluxusnějších hotelích. Veškeré láhve, stejně jako časopisy a magazíny, v nichž se vyskytují například reklamy na spodní prádlo, musíte odevzdat už v letadle.

Jazyk fársí, kterým se dnes mluví v Íránu a který vychází ze staré perštiny, zní našim uším velice líbivě, protože svou intonací a malebností slov kupodivu připomíná češtinu. Když se za hukotu motoru například baví náš průvodce s řidičem, připadá nám, že slyšíme známá slova a některá jsou v obou jazycích skutečně stejná (např. čaj). Pokud se s Íránci bavíme anglicky, děláme naprosto stejné chyby ve výslovnosti a přízvuku.

A na závěr jeden íránský vtip: Italský turista se v Persepoli chlubí: "Naši archeologové vykopali v Římě kabely, z toho usuzují, že už staří Římané měli telefony." Místní průvodce mu na to odvětí: "Naši archeologové v Persepoli taky hledali, ale žádné kabely nenašli. Z toho usuzují, že staří Peršané měli mobily."
audiklub.cz
Zaregistrujte se nebo se Přihlašte do systému


V celem clanku se dotkla lehce okrajove

Citace:

Na bulváru Azadi se koncem roku 1978 konaly mohutné demonstrace proti šáhovi Reza Páhlavímu, který se snažil zemi více otevřít světu a orientoval se zejména na USA. Při potlačování pouličních nepokojů byly zabity stovky lidí, ale šáh nakonec stejně musel prchnout ze země. Novým vládcem se stal Ajjatoláh Chomejní, vůdce šíitů, který sjednotil státní a náboženskou moc a v následujícím desetiletí změnil zemi k nepoznání, takže zůstala prakticky až dodneška okolnímu světu uzavřená.

Ajjatoláh Chomejní vystudoval univerzitu v Qomu, za kritiku šáha Mohammada Reza Páhlavího byl však vyhnán ze země - nejdříve do Iráku, později až do Paříže, což byla ale šáhova největší chyba, protože z demokratické Francie mohl v 70.letech dobře vést íránskou opozici a to až tak daleko, že v roce 1979 šáha ze země vyhnala. Ajjatoláh Chomejní se do Íránu vrátil a v roce 1989 zde krátce po skončení íránsko-irácké války také zemřel.


K tomu bych dodal drobnost...

šáha Mohammada Reza Páhlavího dosadila CIA pri jednou z prvnich statnich prevratu, do kterych delala a dela... Svrhla pri tom demokraticky zvolenou vladu premiera Mosadeka a na jeho misto dosadila šáha Mohammada Reza Páhlavího.

Duvod a popis zjistite ve filmu z vlakna Tajne valky CIA

Slo o to , ze Mosadek se rozhodnul znarodnit Americko Britskou ropnou spolecnost a nahlas rekl, ze za chudobu Irancu muze prave tato korporace...

1952

Britain, resentful of the nationalization of Iran's oil industry, came up with the idea for the coup in 1952 and pressed the U.S. to mount a joint operation to remove the democratically elected government of Prime Minister Mohammed Mossadegh[1] and install the Shah Mohammed Reza Pahlavi to rule Iran autocratically. Partially due to fear of a Communist overthrow due to increasing influence of the Communist Tudeh party, and partly to gain control of a larger share of Iranian oil supplies, the US agreed. Brigadier General Norman Schwarzkopf, Sr. and CIA guru Kermit Roosevelt, Jr. were ordered to begin a covert operation to overthrow Mossadegh. A complex plot, codenamed Operation Ajax, was conceived and executed from the US Embassy in Tehran. Full details of the operation were released fifty years later, in 2003. Britain, who previously had controlled all of the Iranian oil industry, lost its monopoly and allowed U.S. oil companies to compete in Iran.
audiklub.cz
Zaregistrujte se nebo se Přihlašte do systému


Rezu Iranci vyhnali a od te doby se USA a CIA serou do Iranu a skodi kde muzou...

Dokonce vyzbrojili Saddama Husajna a podporovali ho ve valce s Iranem

PS: komunisti jsou zli
nahoru

sponzor





02.01 2011 20:20


reklama se zobrazuje pouze neregistrovaným/nepřihlášeným

nahoru

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma Zaslat odpověď
Nejčastější tagy na fóru (řazeno abecedně)
[vyřešeno] 1.2tdi 1.4i 1.6 1.6td 1.8 1.8t 1.9tdi 100 2.0fsi 2.0tdi 2.0tfsi 2.2t 2.5tdi 2.7t 2.7tdi 2.8 3.0tdi 3.3tdi 4.2 4.2tdi 4b 4f 80 8e 8l 8p a2 a3 a3 8p a4 a5 a6 a6 4f a7 a8 abs aditiva afs airbag ak certifikace ak eshop ak garáž ak karta ak kšiltovka ak servis ak svp ak vlajka ak znak alarm allegro allroad alternátor alu kola ami antiradar anténa asr audi audiklub audio autobaterie automat automaticka prevodovka autopotahy autorádio b2 b3 b4 b5 b6 b7 b8 baterie bezpečnostní šrouby bioethanol biturbo bixenon blacklist blikající kontrolky bliká žhavení blinkry blow off blow-off ventil bluetooth bmk bns bose bov brake fault brzdová kapalina brzdové světlo brzdy budíky bílý dým c3 c4 c5 c6 c7 cabrio canbus cd changer centrální zamykání changer chcípá chip chiptuning chladič chladící kapalina chladící systém chorus chrom chyba climatronic cng coming home comming home common-rail concert cukání cívka d1s d2 d2r d2s daylight demontáž denní svícení destičky dešťový senzor diagnostika diferenciál displej dobíjení dpf drl dsg dvb-t dvd dveře dx dálkové ovládání e85 ecu eds egr elektrická okna elektrika elektromobil elsa emise epc esp et ethanol facelift filtr filtr pevných částic fis fsi fólie g71 geometrie gps gufera h1 h4 h7 hagusy haldex hallův snímač halogen handsfree headup hid hodiny homelink hučení hydroměnič hydroštel imobilizér insp intercooler ipad iphone ipod iso isofix jak na to k-jetronic kabel kamera kapota karburátor kardan karoserie katalyzátor keyless klepání klepání motoru klika klima klimatizace klub klubová karta klínový řemen klíč kola kolísání otáček komfortni jednotka kompresor konektor kontrolka kontrolka airbagu kontrolka brzd kontrolka mazání kontrolka motoru kotouče kouřivost kufr kód rádia kůže lambda lambda sonda lampy leaving home led letní pneu lišty dveří ln2 log loketní opěrka low-range ložiska ložisko lpg manuál manžeta mapy maska maxidot mazání mlhovky mlžení oken mmi mmi 2g mmi 3g montáž motor mp3 mtm multifunkční volant multitronic měchy měrka oleje n75 napínací kladka napínák nastavení nastavení hodin navigace naviplus nefunguje nejede nestartuje netopí netáhne netěsnost nezávislé topení neřadí nouzový režim nádrž náklon světel náprava nárazník návod odblokování odtok odvzdušnění odvětrání klikové skříně oel okno olej olejnička olejová měrka olejová vana ostřikovač osvětlení osvětlení spz otáčkoměr otáčky palivoměr palivová soustava palivové čerpadlo palivový filtr palubní deska palubní pc parkovací brzda parkovací senzory parkovačky pd pdc phatnoise plnění plovák plynový pedál pneu podsvícení podtlak podvozek pojistka pojistky pojištění pomoc prosim popis pojistek posilovač počátek vstřiku pružiny pylový filtr párování klíče přehřívání přepínač světel přestavba převodovka příručka přístrojová deska q5 q7 quattro radar radio ramena redukce regulace turba relé blinkrů relé světel renovace disků repase repro rns rns-d rns-e rozvodový řemen rozvody rs4 rs6 ruční brzda rádiem řízené hodiny rádio s-line s-tronic s2 s3 s4 s6 s8 safe safe kód schéma sd karta sedačky senzor service servis servisní interval servo servo olej servotronic servořízení setrvačník seřízení hodin seřízení světel silentbloky sklo skryté menu snímač teploty spojka sportovní podvozek spotreba spotřeba spotřeba oleje spínací skříňka sraz ssp stahovačka start start-stop startování startér stk studený start stěrače střešní nosič střešní okno subwoofer svetla svody svolávací akce svítivost svíčky světla symboly symphony syčení sání síto sacího koše tachometr tažné zařízení tdi telefon tempomat teploměr teplota motoru teplotní snímač teplý start termostat teče servo olej tfsi tiptronic tlak tlak oleje tlak turba tlumiče topení torsen tpms trippling tt tuning turbo tuzing tv tuner táhlo tónování těsnění těsnění pod hlavou třetí brzdové světlo usb v8 vag vag chyby vačky vcds vdcs ventilakce ventilakcička ventilátor ventilátor chladiče vibrace vif vin vlnovec voda vodní pumpa volant volnoběh vrzání vstřik vstřikovací čerpadlo vstřikovače vstřiky vyhřívání vyhřívání okna vyhřívání sedaček vynechává vypíná vyčištění vzduchový filtr váha vzduchu víko ventilů výfuk výkon výměna vývěva větrák w12 wastegate webasto xcarlink xenon zadní stěrač zadní světla zamrzání zapalování zapojení zatékání zdvihátko ventilu zesilovač zimní pneu zpátečka zpětné zrcátko zrcátka zrcátka-ovládání zrcátka-stmívání zrcátka-vyhřívání zrcátko ztráta oleje zvýšení výkonu základní nastavení zámek dveří zámek kufru zásuvka únik oleje čelní sklo čep černý kouř čerpadlo čeština čidlo oleje čidlo teploty čidlo teploty oleje čištění čištění trysek řazení řemen řemenice řídící jednotka řízení řízení motoru škrtící klapka škube šíbr žhavení žhavící svíčky žárovky

 
Přejít na:
AUDIKLUB.cz | AUDI KLUB - Vše co potřebujete vědět o vozech značky AUDI
Veškeré příspěvky vyjadřují názory a přesvědčení každého autora. Bez souhlasu autora je zakázáno příspěvky a články šířit, kopírovat nebo jinak zveřejňovat.
K odběru novinek použijte dle libosti: RSS 0.91 - 0.92 - 2.0 nebo Atom.
© 2006 - 2018 Audiklub.cz / Kontakt: Soukromá zpráva nebo email