Audi Klub - Vše o Audi, bazar Audi, recenze Audi, pojištění vozů, slevy na díly

Kdy je třeba vyměnit pneumatiky?
Publikováno: Úterý, 02.05. 2017 - 10:06:23
Téma: Osobní blog


Zajímá vás, jak poznáte, že je načase vyměnit pneumatiky? Zhodnocení stavu pneumatik není žádná věda a po přečtení našeho průvodce budete mít rázem jasno!
Výměna pneumatik není zrovna příjemnou záležitostí, zejména z finančního hlediska, ale zodpovědný řidič, který dbá na bezpečnost, se jí zkrátka nevyhne. Uvidíte však, že s pomocí zavedeného pneuservisu je to otázka chvilky. Po přezutí pneumatik by mělo v každém případě následovat jejich vyvážení. Kdy se však k výměně pneumatik, kromě povinného jarního a podzimního přezouvání, uchýlit a podle čeho se řídit?Hloubka dezénu

Zdaleka nejdůležitějším ukazatelem toho, zda je nutné vyměnit pneumatiky, je hloubka dezénu. I když se vám zdá, že životnost aktuálních pneumatik byla příliš krátká, je nutné je nemilosrdně vyměnit, pokud už není hloubka dezénu dostatečná.
Nezbytná je pravidelná kontrola hloubky dezénu. Díky tomuto kroku, který vám zabere pár desítek vteřin, můžete předejít vysoké pokutě. Kontrolu stavu pneumatik navíc usnadňuje speciální ukazatel. Jedná se o buď o vyvýšenou plochu, nebo o jiné značky. V případě, že je dezén sjetý až na úroveň této značky, je nezbytné pneumatiky bezodkladně vyměnit.

Stáří pneumatik

Obecně platí, že letní pneumatiky by se měly měnit po deseti letech, zimní zhruba po pěti letech. To však neplatí bez výjimky. Životnost pneumatik se sice neustále prodlužuje, ani přesto však pneumatiky nejsou věčné…
Životnost pneumatik ovlivňuje mnoho faktorů. V první řadě je to samozřejmě jejich kvalita, ale značný vliv má také počasí, údržba, jejich skladování a v neposlední řadě i styl jízdy. O stáří pneumatik vypovídá také stav samotné pryže. Ta by neměla být přehnaně popraskaná. Příliš stará pneumatika se vyznačuje nižší pružností a také se snižuje její přilnavost k vozovce. Pravdou také je, že starší pneumatiky vyžadují častější a mnohem důslednější kontroly, kterými je vhodné pověřit profesionální pneuservis.

Vliv geometrie a vyvážení kol

Zdá se vám, že jedna strana pneumatiky je více sjetá? Důvodem toho může být špatná geometrie nebo vyvážení kol. Kontrola geometrie je vhodná po každém přezutí pneumatik, neboť tak lze značně prodloužit jejich životnost.

Ať už vaše vozidlo potřebuje vyměnit pneumatiky z jakéhokoli důvodu, návštěvou spolehlivého pneuservisu ušetříte spoustu času a práce. Spolehlivé autoservisy nabízí také sezonní uskladnění pneumatik, což je v případě nedostatku úložných prostor naprosto nedocenitelné. Víte, v jakém stavu jsou momentálně vaše pneumatiky? Tento článek si můžete přečíst na webu Audi Klub - Vše o Audi, bazar Audi, recenze Audi, pojištění vozů, slevy na díly
https://audiklub.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://audiklub.cz/clanky/380